کافه ری‌را: بمناسبت زادروز سهراب سپهری

0
89

بمناسبت زادروز سهراب سپهری:
#سهراب_سپهری از قربانیان،محافل کافه‌نشینی سالهای پیش از انقلاب بود. زمانی که ایدئولوژیهای مارکسیستی، نظرها تنگ و دلها را صلب کرده بود،گویا تنها #فروغ_فرخزاد و #اخوان_ثالث بودند که با سپهری به‌همان نازک‌دلی رفتار میکردند، الباقی ارباب چپ‌زده شعر ِ معاصر سهراب را در #کافه فیروز و کافه فردوسی و قبل‌تر #کافه_نادری، با زبان طعن و تحقیر مورد ملامت قرار می‌دادند. در راس همه آنها #رضا_براهنی بود که سهراب سپهری را «بچه بودای اشرافی» خطاب کرد!
بعد از انقلاب اما ورق برگشت. دخترهای ۱۸ساله و جوانکهای تازه سر از تخم درآورده، با زبان ساده و لحن پیراسته سهراب ارتباط برقرار کردند، آنها که قطار سیاست را خالی دیده‌بودند و دلشان از بیرحمی سلاخی و عادت ِ ناله ی قناری گرفته بود!
در زمانه‌ای که طبع «کارگزاران» الگوهای جدیدی از زیست شهری و قرائتهای حداقلی از مذهب را باب کرد، شاعری که «وضو با تپش پنجره‌ها» می‌گرفت و با عواطف تلطیف‌شده، پی قدقامت موج و تکبیره الاحرام علف بود، بین جوانها هواخواه پیدا کرد.
درسالهای دهه‌هفتاد که شعر ِ مخاطب‌پرانی از جنس هزیان موج‌سازی می‌کرد، سهراب همچنان شاعر ِ معاصر عوام بود. شعر سهراب، شعر دانشجویی بود، نه دانشجویان شبهای شعر گوته و انجمن اسلامی، دانشجویان ِ دلزده از غوغاسالارانه چپ و راست.
«شلوغ‌کن‌ها» یی که در کافه دودسیگار را با عقاید ِ مارکسیستی خلط می‌کردند، جایشان را جوانانی دادند که فقط می‌خواستند، از آنچه روزمرگی برایشان تدارک دیده فراتر روند. و چه مامنی بهتر از شعر سهراب.
در شعر سهراب کلمات آرکائیک ِ شعر شاملو و عواطف سانتی‌مانتال ِ شعر فروغ کنار یک برکه نشسته‌اند، کفش‌های تکلف را از پایشان کنده‌اند و پایشان را در آب ِ خنک گذاشته‌اند. بی‌ریا و ادا ، با ربط و بی‌ربط کنارهم نشسته‌اند و کیف می‌کنند. علف کنار تکبیره الاحرام، قدقامت کنار موج، طیف کنار ماه، و فقه کنار ِ دخترک!
تا پیش از سهراب هیچکس این مفاهیم و مدلولات آنها را کنارهم ننشانده بود. الگوی ناخودآگاه ِ جمعی ما تغییر کرد که سهراب را پسندیدیم.
دروغ چرا؛ هنوزهم اگرچه سهراب را شاعر ِ عواطف ِ تازه از باکرگی درآمده و اذهان شعرنشناس می‌دانم، گاهی که گرد ملال روی دلم سنگینی میکند او را میخوانم…

لینک زیر، تصاویری‌ست که پس از مرگ #داریوش_شایگان، منتشر شد. آنطور که گفته‌شده، این تصاویر را مانی حقیقی نخستین‌بار منتشر کرده. سهراب سپهری، ابراهیم گلستان و داریوش شایگان.

 

 

 

پانوشت:
-در کانال ویدئویی «کافه ری‌را» در سایت آپارات هم می‌توانید فیلمهای اینجا را همراه با مخلفات دیگر ببینید. آی.دی کانال ویدئویی ماهم مثل بقیه صفحاتمان در شبکه‌های اجتماعی همین‌ست: @cafeRira97
https://www.aparat.com/caferira97

بیخیال شدم

Please enter your comment!
نام خود را وارد کنید