راجر واترز کماکان با فلسطین

0
87

راجر واترز (به انگلیسی: Roger Waters) (زادهٔ ۶ سپتامبر ۱۹۴۳) خواننده، ترانه‌سرا، نوازنده گیتار بیس و آهنگ‌ساز انگلیسی است. در سال ۱۹۶۵ او در کنار نیک میسن و ریچارد رایت و سید برت گروه پینک فلوید را بنیان نهادند. خلاقیت واترز در پدیدآوردن سبک خاصی از موسیقی سایکدلیک راک موج جدیدی را در جامعه موسیقی دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی به راه انداخت. از واترز به عنوان یکی از خلاقترین آهنگسازان، ترانه سرایان و تهیه‌کنندگان تمام تاریخ موسیقی راک یاد می‌کنند.

راجر واترز که همواره از هنرمندان حامی ملت فلسطین بوده است، در بزنگاه خیزش مردم غزه از آن حمایت کرد. در پیام توییتری او آمده است:

«نمى‌توانم احساسم را به درستی در این روز نکبت ابراز کنم. غم عمیقم برای آنان که هفتاد سال پیش زیر تهدید مرگ مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند. مهرم برای مادران، پدران، خواهران، خاله‌ها و عمه‌ها، عموها و دایی‌ها، مادربزرگ‌ها ‌ پدربزرگ‌هایی سوگوار تمام این سال‌ها. تحقیر محضم برای رئیس‌جمهور ایالت متحده و ایوانکا و کوشنر و ادلسون و باقی آن جماعت نفرت‌انگیز و مرگ‌آفرین.  عشقم برای برادران و خواهرانم در فلسطین و تمام پناهندگان فلسطینی در جهان. عشقم برای برادران و خواهران یهودی، خصوصا در جی‌وی‌پی (صدای یهود برای صلح). می‌توانم ببینم که هستید و برای انسانیت استوار شما امروز مویه کنم. ستایش بی‌کرانم برای مردم غزه و کرانه‌غربی به خاطر مقاومت قهرمانانه و بدون خشونت در مقابل اشغال وحشیانه اسرائیل. سپاسم از آفریقای جنوبی، ترکیه و جمهوری ایرلند که امروز سفرایشان را در اعتراض به سلاخی بی‌گناهان از تل‌آویو فراخواندند. تاسف بی‌حدم برای اسرائیل. اسرائیل، چطور توانستی فراموش کنی؟»

واترز در سال ۲۰۰۶ میلادی، به درخواست فلسطینی‌ها، کنسرتش را از شهر تل‌آویو در اسرائیل، به دهکده عرب‌نشین نوه شالوم منتقل کرد.

راجر واترز همچنین در سال ۲۰۱۳ در نامه‌ای به خانواده‌ راک اند رول بر پیوستن به کارزار «بی.‌دی.‌اس» علیه اسرائیل تأکید می‌کند: «لطفاً به من و همه‌ی برادران و خواهرانم در جامعه‌ مدنی جهانی در نفی آپارتاید در اسرائیل و اراضی اشغال شده‌ی فلسطینی بپیوندید و از همه بخواهید که در اسرائیل هیچ برنامه‌ای اجرا نکنند تا زمانی که اسرائیل به قوانین بین‌المللی و اصول جهانی حقوق بشر پایبند باشد.»

در تاریخ ۳ ژوئن سال ۲۰۱۰ راجرز واترز نمونه‌ای جدید از آهنگ معروف we shall overcome را برای حمایت از مردم فلسطین و اعتراض به حملات رژیم اسرائیل منتشر کرد. این موزیک توسط خود او و در شبکه اجتماعی YouTube منتشر شد.


موزیک ویدیو «زمین را به دوش بکش / Carry the earth» از تریو جبران که با همکاری راجر واترز، خوانندهٔ سرشناس پینک فلوید، ضبط شده است. این قطعه به کودکانی تقدیم شده که در سال ۲۰۱۴ و در جریان بمباران ساحل غزه از سوی ارتش اسرائیل کشته شدند. این قطعه هم چنین یکی از قطعات آلبوم جدید برادران جبران است که پاییز امسال منتشر خواهد شد.

دانلود نسخه صوتی

بیخیال شدم

Please enter your comment!
نام خود را وارد کنید